Prawo gospodarcze
prowadzących działalność gospodarczą.
Skontaktuj się
z nami
Zadzwoń
- prowadzenie sporów sądowych,
- mediacje i polubowne rozwiązywanie sporów z kontrahentami,
- przygotowanie umów handlowych i udział w negocjacjach,
- doradztwo w zakresie zbycia, nabycia udziałów (akcji) spółek,
- rozwiązywanie bieżących problemów z zakresu prawa pracy, administracyjnego, ordynacji podatkowej itp.
- sporządzenie opinii prawnych, regulaminów i innych aktów prawa wewnętrznego,
- obsługę prawną transakcji handlowych,
- wyodrębnianie części przedsiębiorstwa i jego sprzedaż,
- windykację należności
FAQ
Pytania najczęściej zadawane przez naszych klientów.
W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. jedyny udziałowiec jest zobowiązany płacić składki ZUS. Jednakże w przypadku spółki z o.o. wieloosobowej wspólnicy nie są obowiązani do składek, przy czym w spółce dwuosobowej drugi wspólnik nie może mieć mniej niż 10% udziałów, z uwagi na konieczność uniknięcia posądzenia o pozorność.
Nie. Jednoosobowa działalność gospodarcza na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowego może przekształcona wyłącznie w jednoosobową spółkę z o.o. Dopiero taka spółka może być przekształcona w dowolną spółkę prawa handlowego.
Odpowiedzialność komandytariusza ograniczona jest do tzw. sumy komandytowej określonej w umowie spółki np. do kwoty 1.000 zł. Oznacza to, że komandytariusz nie ponosi osobistego ryzyka finansowego na własnym majątku za zobowiązania spółki.
Przekształcenie dokonuje się z chwilą wpisu do rejestru KRS, tzw. wpis konstytutywny.
Nie. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z przedsiębiorcom. Zatem sprzedać można jedynie składniki majątkowe takiej firmy. Aby dokonać sprzedaży jednoosobowej działalności gospodarczej w rozumieniu przedsiębiorstwa, z kontynuacją nr NIP, REGON, należy przed transakcją dokonać jej przekształcenia w spółkę z o.o. Rozwiązaniem jest również wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako aport do istniejącej spółki prawa handlowego.
Komplementariusz jest wspólnikiem aktywnym w spółce komandytowej lub komandytowo – akcyjnej, prowadzącym sprawy spółki, reprezentującym spółkę na zewnątrz oraz odpowiadającym za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką.