Aktualności
Spółka jawna – rejestracja spółek w KRS
Spółka jawna jest osobową spółka handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.
To co ją charakteryzuje to brak osobowości prawnej. Uzyskuje ona wyłącznie zdolność prawną z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców. Jest to tak zwana ułomna osoba prawna. Spółka może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
Jest to optymalna forma prowadzenia działalności gospodarczej dla małego i średniego przedsiębiorcy. Przeznaczona dla działalności o niewielkim stopniu ryzyka.
Jak powstaje spółka jawna?:
- zawiązanie spółki – czyli zawarcie umowy w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznego wzorca S24,
- zgłoszenie spółki do KRS,
- wpis spółki do KRS.
Co powinna zawierać umowa spółki jawnej?
Elementy obligatoryjne określa art. 25 KSH i zgodnie z nim umowa spółki powinna zawierać:
- firmę i siedzibę spółki,
- określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
- przedmiot działalności spółki,
- czas trwania spółki, jeśli jest on oznaczony.
Majątek spółki jawnej
Każda spółka jawna posiada swój własny majątek. Nie jest on współwłasnością wspólników. W skład majątku wchodzi mienie wniesione jako wkłady przez wspólników oraz mienie nabyte w czasie istnienia spółki.
Warto zauważyć, że wkład i jego wniesienie jest obowiązkiem wspólnika. Wkład może być pieniężny, czyli wspólnik wnosi określoną kwotę pieniężną ale może być także niepieniężny, czyli wniesienie własności i innych praw rzeczowych. Wkład i jego wartość muszą być dokładnie określone w umowie spółki. Należy pamiętać, że wkładem nie może być praca własna wspólnika lub świadczenie usług.
Jak wygląda podział zysku?
Co do zasady wkłady wspólników są równe, a to oznacza że wspólnicy mają równe prawo do udziału w zyskach, jak i stratach spółki. Istnieje możliwość wyłączenia udziału w stracie, ale nie jest to możliwe w przypadku zysku. Do wypłaty zysku nie jest potrzebne podjęcie uchwały wspólników.
Kto prowadzi sprawy spółki?
Zgodnie z przepisami kodeksu handlowego każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Jednakże w umowie spółki możemy inaczej uregulować tą kwestię i powierzyć prowadzenie spraw tylko jednemu lub kilku wspólnikom, a pozostali zostają od tego wyłączeni.
Reprezentacja spółki
Reprezentacja spółki dotyczy stosunków zewnętrznych spółki z osobami trzecimi. Co do zasady prawo reprezentowania spółki przysługuje każdemu wspólnikowi, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Zakres reprezentacji określony jest ustawowo. Nie jest możliwe ograniczenie reprezentacji ze skutkiem wobec osób trzecich – takie postanowienie jest nieważne i nie wywoła skutków. Z ważnych powodów wspólnik może zostać pozbawiony prawa do reprezentacji na mocy orzeczenia sądu lub postanowienia umownego (art.30§ 2 KSH).
Zakres pomocy kancelarii w zakresie powstania i prowadzenia spółki jawnej
Nasza kancelaria pomoże Ci w:
- procesie tworzenia spółki jawnej,
- stworzeniu umowy spółki jawnej,
- ustaleniu podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie spraw i reprezentację spółki,
- rejestracji spółki jawnej w KRS.
Planujesz założenie spółki ? Prowadzisz spółkę, ale napotkały Cię problemy? Zapraszamy do kontaktu. Nasza kancelaria pomoże Ci w rozwiązaniu problemu związanego ze spółką jawną oraz pomoże Ci założyć taką spółkę.